Technologie / Chytré hodinky

Vývoj chytrých hodinek s hologramem

Martin Kirschner
thumbnail

Chytré hodinky začaly vznikat na začátku sedmdesátých let, kdy Švýcarská firma Hamilton vyvinula chytré hodinky Pulsar s LED displejem. Tenkrát tyto hodinky dokázaly pouze ukazovat čas v digitální podobě. Od té doby se pokrok ve vývoji chytrých hodinek posunul dál a v roce 2013 začaly vznikat první chytré hodinky (Smart Watch) s operačním systémem jako jsou Sony SmartWatch & SmartWatch 2, Pebble Watch a Samsung Galaxy Gear. V roce 2014 byl také uveden na trh Apple Watch.

Od té doby se vývoj posunul ještě dál a vývojáři a konstruktéři, začali vyvíjet novou technologii chytrých hodinek, která by umožňovala zobrazit prostředí operačního systému v hologramu, tedy zobrazení ve 3D obrazu.


Projektor na zápěstí

V roce 2014 udělala trojice pařížských vývojářů průlom v nové technologii chytrých hodinek. Podařilo se jim nahradit standartní display Cicret miniaturním projektorem. Obsah hodinek se tak začal promítat ve 2D zobrazení na ruce, kdy uživatel těchto hodinek mohl operační systém ovládat na své ruce, která sloužila jako dotyková plocha. Ačkoliv se nejednalo o úplně holografické hodinky, protože obraz nebyl zobrazený ve 3D, ale ve 2D technologii, znamenalo to velký průlom ve vývoji této technologie.

Zlom nastal až v roce 2017, kdy tým australských a čínských vědců vyvinul novou technologii s názvem Nano-hologram, což je technologie, která umožňuje holografickou projekci 1000krát tenčí než je lidský vlas, což nahradilo konvenční počítačem generované hologramy, které jsou příliš objemné pro elektronická zařízení.

Výhodou tohoto Nano-hologramu je také to, že je možné jej vidět i bez použití 3D brýlí či jiných dodatečných zařízení a měří pouhých 25 nanometrů. Navíc je tento typ nového hologramu velmi jednoduchý na výrobu a produkci, což otevřelo brány k zařazení této technologie výrobcům chytrých hodinek, mobilních telefonů, tabletů, nebo notebooků.

(YouTube) Technologie Nano-Hologramu ve využití mobilních telefonů a chytrých hodinek


Ačkoliv je nová technologie Nano-hologramu jednoduchá na výrobu a produkci, tak v současné době řada technologických firem zvažuje, zda investovat do výzkumu této technologie, kterou by mohli zařadit do chytrých hodinek. Technologie je teprve na začátku a firmy zvažují, zda investovat čas a peníze do nejistého projektu. Holografické hodinky již existují, ale zbývá vyvinout technologii, díky které by se dal operační systém ovládat pohybem ruky v 3D hologramu.

Budeme si nejspíš muset ještě počkat na dalšího vizionáře, který se nebude bát novou technologii zařadit do chytrých zařízení a posunout technologii chytrých hodinek na novou úroveň.


3D hologram na zápěstí

Dočkáme se někdy toho, že chytré hodinky budou vypadat takto?
Než firmy zařadí tuto technologii do chytrých hodinek, nebo telefonů, nezbývá nám, než čekat, nebo si podomácku vyrobit vlastní holografické zobrazení. To jak si můžete vyrobit vlastní holografické zobrazení, ať už u chytrých hodinek, nebo mobilního telefonu naleznete zde:

(YouTube) Smartphone jako 3D projektor

Další zajímavé články
Datová centra v oceánu Nový bezpečnostní standard WebAuthn
Komentáře (0)
Štítky
back to top button