Technologie / Bezpečnost / Budoucnost / Chytrá auta

Samořídící auta nejsou tak bezpečná, jak se čekalo

Ali
thumbnail

Mít chytré auto znamená vyšší komfort pro vás i spolucestující. Díky přístupu na internet a modernímu řídícímu panelu získáte na svých cestách řadu užitečných informací a především mnoho užitečných funkcí, včetně možnosti samořízení. Přináší však také celou řadu nevýhod a otázek týkajících se bezpečnosti.

Svět se posouvá dopředu mílovými kroky a lidé si usnadňují všechny možné činnosti nejrůznějšími moderními pomocníky. Samořídící auta jsou hitem teprve posledních několika let a pomalu jich začíná na silnicích přibývat, ačkoliv je to mnohem později, než měli výrobci v plánu. Chytrá auta jsou vybavena infotainment systémy s neustálým přístupem k internetu. Během jízdy můžete sledovat vývoj počasí, dopravu na trase či se objednat online do servisu.


Nevýhody chytrých aut

Ačkoliv v zájmu pohodlnosti nám nevadí, že náš vůz ovládá internet. Málokdo si však uvědomuje, jaká to sebou přináší rizika a nevýhody. V případě vybití baterie z důvodu velkého množství elekroniky se může stát, že neotevřete dveře a je potřeba baterii nejprve nabít. To je však pouze banalita ve srovnání s tím, co mohou napáchat hackeři. Ti dokážou prolomit bezpečnostní systém nemocnic či různých institucí. Nabourat se na dálku do systému vozu a ovládat jej pro ně rovněž není nic nemožného. Vůz se v tu chvíli vymkne kontrole a řidič je vydán na milost a nemilost hackerům. Zneužití mezer v systémech znamená ohrožení lidského života či životů.


Dalším problémem mohou být nejrůznější hackerské počiny v podobě Ransomware, kdy svůj vůz například nerozjedete, díky blokaci na dálku. Díky stále častější synchronizaci dat v různých chytrých zařízeních můžete přijít o nejrůznější pracovní i soukromá citlivá data či fotografie, případně se stát obětí vydírání. Současné infotainment systémy jsou sice zabezpečeny, nicméně se nejedná o skutečně dokonalé zabezpečení a je jen otázkou času, kdy se na ně hackeři zaměří. Není možné se spoléhat na to, že váš vůz opatřený IP adresou a připojený k internetu nikdo neuvidí.Další zajímavé články
Skládací mobily - nové možnosti webových stránek Samořídící auta nejsou tak bezpečná, jak se čekalo
Komentáře (0)
Štítky
back to top button