Technologie / Umělá Inteligence / Novinky / Budoucnost

Rozšířená realita

Ali
thumbnail

Rozšířená realita ( Augmented Reality, AR ) je již teď součástí technologické budoucnosti a pořád se vyvíjí. Jedná se o zařízení, které jak již název napovídá, umožňuje rozšířit naší realitu o virtuální vrstvu s různými mnohdy interaktivní prvky a objekty ale i zvuky a animace.

Rozšířená realita může být zobrazena na zařízeních, mezi které patří mobilní telefony, AR brýle, head-sety nebo různé obrazovky, a využívá také například GPS lokalizace, bluetooth technologie, zakřivení zrcadel, odrazů světla nebo výpočtů rychlostí, úhlů apod.

 

Jak rozšířená realita funguje?

Rozšířená realita funguje na pár základních principech jako lokalizace, měření vzdáleností, mapování prostředí a využívání různorodých senzorů.

Jedním ze základních principů je S.L.A.M. (simultaneous localization and mapping) tzn. lokalizace a mapování, které slouží ke zjištění polohy a orientaci virtuálního předmětu vzhledem k reálnému prostředí, a zároveň mapování struktury okolí. SLAM je předmětem zájmu hlavně v oboru počítačového vidění a nejedná se o jeden algoritmus, ale spíše princip řešení určitého problému, ke kterému je potřeba brát v potaz spoustu proměnných a algoritmů zároveň. Druhým základním principem je sledování hloubky, což jednoduše slouží ke sledování vzdáleností předmětů v prostoru.

Dále se rozšířená realita dělí na čtyři kategorie, kterými jsou Marker Based Augmented (využívající značek) Reality, Markerless Augmented Reality (využívající lokalilace), Projection Based Augmented Reality (využívající projekce), Superimposition Based Augmented Reality (využívající rozpoznávání objektů) a každou z nich si více probereme níže.Marker Based Augmented Reality neboli rozšířená realita na bázi značek funguje na principu rozpoznávání značek nebo obrázků nejčastěji ve formě 2D/QR kódu. Tento princip využívá kamery a zobrazí požadovaný výsledek, pouze pokud dokáže v obrazu přečíst předem definovanou značku, která je snadno rozeznatelná od objektů reálného prostředí.

Po rozpoznání značky se vypočítá vzdálenost, velikost a umístění předmětu vzhledem k rozpoznané značce, a umístí se na její místo požadovaný objekt.

Markerless Augmented Reality (nevyužívající značek) je zatím nejrozšířenější ze čtyř možností a jedná se o typ, který k zobrazování nevyužívá značek, ale pracuje na bázi lokalizace. Využívá GPS souřadnice, digitální kompas, akcelerometr a rychloměr, které jsou většinou v chytrých zařízeních již zabudovány, a proto je tento typ nejrozšířenější.

Využití najde například v možném vylepšení navigace v Google Map kde má přijít interaktivní navigace z pohledu Street View a možná přibude i virtuální asistent.

Projection Based Augmented Reality pracuje pomocí projekce světla na povrch reálného prostředí. Zařízení využije projekci světla k zobrazení na povrchu a dovoluje uživateli využívat interakce a gesta pomocí výpočtů známých vlastností projekce. Dalším zajímavým využitím je 3D interaktivní projekce pomocí laserové a plasmové technologie.

Superimposition Based Augmented Reality je asi nejzajímavějším druhem rozšířené reality a jedná se o princip, který využívá hlavně rozpoznávání objektů. Tento druh částečně, nebo úplně zamění originální objekt za virtuální. Tento druh najde využití také v medicíně, vojenství, věda a mnoha dalších oborech.


Kde se dá využít?

Nejvíce lidí se asi s rozšířenou realitou setkalo například v podobě hry Pokermon GO, nebo třeba aplikace od IKEI, která umožňuje, aby si zákazník nábytek vyzkoušel ještě dříve, než si ho koupí. Stačí si jen stáhnout aplikaci, najít požadovanou položku a umístit ji v prostoru kam je potřeba.

Existuje samozřejmě mnoho využití rozšířené reality.


-      Výuka zdravotnictví

Při výuce medicíny je umožněno se podívat, jak vypadají kosti v těle, kde přesně se který orgán nachází, nebo dokonce studentům vytvořit 3D interaktivní tělo na kterém se může zdravotnictví lépe učit.


-      Modelování / Design

Zobrazení 3D modelů v reálném světě při modelování například nábytku. Umožňuje například architektům, návrhářům nebo konstruktérům zobrazit jejich produkt v prostoru ještě před tím než ho vyrobí, což ušetří spoustu času a peněz


-      Obchodování / Nakupování

V dnešní době se nejvíce nakupuje na internetu a jediná nevýhoda toho je, že si nemůžeme položku vyzkoušet, než ji zaplatíme a dorazí k nám. S využitím rozšířené reality je to možné ať už se jedná o aplikaci IKEA, která umožní si nábytek vyzkoušet v prostoru nebo další aplikace na vyzkoušení oblečení, hodinek nebo brýlí.


 

Jaká je budoucnost AR

Nikde se nedá nastínit budoucnost rozšířené reality lépe než ve filmech. Ne nadarmo se říká, že budoucnost technologie je úzce spjata se sci-fi.

V Lednu 2019 vyšel nový film s hercem Keanu Reves zvaný Replicas. I přes to, že většina sledujících film kritizuje, povedlo se tvůrcům poukázat na pár technologických aspektů, které jsou v této době víceméně sci-fi, ale pomalu se k nim blížíme.

Ve filmu bylo využito zařízení na princip HoloLens technologie, a tak se nám dostává možnost podívat se, jak by se mohla technologie rozšířené reality v budoucnu používat.

Také film Iron-Man nám ukázal zajímavé snímky, jak nám může rozšířená realita pomoci v konstrukčních řešeních a vědě.


Nese AR nějaká rizika?

Již v této době se ví, že není zdravé dlouho sledovat obrazovku, a když si představíte, že se obrazovka zmenší a posadí blíže k očím, tak se riziko může zvýšit. Rozšířená realita je také navržena, aby co nejvíce splývala s okolím, a tak se může v budoucnu stát, že nebezpečí, které je před námi je pouze virtuální a nebudeme mu věnovat takovou pozornost. O epilepsii a traumatických zážitcích z důvodů nesprávného použití nemluvě.

 
Další zajímavé články
Datová úložiště na bázi DNA Jak vám může chatbot pomoci ve vašem podnikání?
Komentáře (1)
japeiv
Velice zajímavé články.
Štítky
back to top button