Technologie / Internet / Webové stránky / Bezpečnost / Budoucnost

Proč Flash končí, k čemu byl a co ho nahradí?

Ali
thumbnail

Narazili jste už na tuto hlášku v prohlížeči Google Chrome?

Pokud ne, tak na ni skoro s jistotou narazíte. A to do konce roku 2020, jelikož se jedná o období ukončení funkčnosti Adobe Flash. Ukončí ho přímo společnost Adobe a zablokují ho i všechny majoritní prohlížeče.

Každý prohlížeč má do té doby různé podmínky jak s Flashem hodlá naložit. Například prohlížeč Safari vyžaduje přímé povolení od uživatele o používání Flashe, Mozilla dává možnost Flash spustit v nastavení a Microsoft bude mít ve svých prohlížečích Edge jako výchozí hodnotu Flash zablokovaný, ale bude se moci znovu zapnout v nastavení jako ve Firefoxu.

 

Co je Flash?

V 90. letech, kdy se tvořily první webové stránky byl vytvořen také Flash, nebo jak se jeho dřívější verze jmenovala, FutureSplash. Jednalo se o novinku a ohromnou inovaci. Na svou dobu byl Flash něčím nevídaným a dalo se v něm dělat spoustu věcí, které jinak nešly.

Adobe Flash Player slouží ke spouštění SWF (ShockWave Flash) souborů, což mohou být animace, webové aplikace nebo například i hry. YouTube jednou využíval Flash k přehrávání svých videí a skoro každý hrál alespoň jednu Flash minihru.

Nejčastější metodou bylo vytvořit animaci nebo hru ve Flashi, exportovat jako .swf soubor, nahrát na web a o spuštění už se postaral Flash Player.

 

Proč Flash končí?

I přes to, že byl Flash po 20 let gigantem ve svém použití a pomáhal na webových stránkách spouštět animace, videa, hry a další různé druhy obsahu, tak rozhodně není dokonalý.

V čase kdy vycházel první model iPhonu se Apple rozhodl, že v nových Safari prohlížečích na mobilních zařízeních nebude Flash podporovat. Jako důvody uvedl, že Flash je velmi závislý na výkonu, a že se s jeho používáním velmi snižuje výdrž baterie, což by iPhonu velmi pohoršilo. V následujících letech i YouTube, který byl těžce závislý na Flash přešel na nové standardy a to započalo sestup slávy a četnosti použítí Flashe.


Co nahradí Flash?

Apple měl štěstí, že se v té době začal rozšiřovat HTML5, který podporoval většinu funkcí co Flash, včetně podpory videa a audia. Mnoho vývojářů chytře přesunulo své úsilí právě na HTML5. HTML5 je oproti Flash rychlejší, není tolik výkonově náročný a nyní už se používá skoro všude. Flash je jednoduše velice neefektivní a navíc se ukázalo, že plný chyb a bezpečnostních zranitelností. Jelikož HTML5 funguje na nativních funkcích a nepotřebuje žádný dodatečný plugin, tak je bezpečný a nepřináší riziko například při online platbách.

 

Závěr

Určitě bylo složité se domluvit na ukončení podpory Flashe a podle zúčastněných je to jistý krok k bezpečnějšímu a optimalizovanějšímu internetu. Většina stránek už Flash dávno nepoužívá, pokud jste v poslední době v prohlížeči neviděli vyskakovací okno k povolení Flashe na stránce, tak Vás tato změna nijak nezasáhne.

Další zajímavé články
Decentrializovaná síť - peer2peer protokol Evoluce webového prostředí, asistenti na webu, nebo umělá inteligence?
Komentáře (13)
eyzznqbcyk
Proč Flash končí, k čemu byl a co ho nahradí? - AliUP Blog [url=http://www.gbi2qq13z08z68992ky767b8ysu8jto3s.org/]ueyzznqbcyk[/url] <a href="http://www.gbi2qq13z08z68992ky767b8ysu8jto3s.org/">aeyzznqbcyk</a> eyzznqbcyk http://www.gbi2qq13z08z68992ky767b8ysu8jto3s.org/
josef
Katastrofa s tym Flash Player, nejdou my spustit Kamerovy system tak to je v prdele, anebo pomůže nekdo jak to mam spustin v Noteboo? Imeil DojcarJ@seznam.cz prosím o pomoc ad pošle odkaz anebo už nevim co, předem děkuji
Riccardo
citujem: Proč Flash končí, k čemu byl a co ho nahradí?......................a veľké hovno sme sa dozvedel, čo ho nahradí.......!
jirka
sasa: to by mě taky zajímalo. Vypadáto na konec
IRA
Poraďte, co nainstalovat, aby znovu začali fungovat animace ve výukovém programu SMART Notebook- velmi šikovný pro výuku i hraní
sasa
Jediná hra která mě kdy bavila hrát po internetu byl kriskros,kde ji můžu hrát teď?
Ali
Samuel, Hry budou stále vytvořené a jen jde o to, aby někdo udělal náhradu kde se spustí. Pravděpodobně to bude také fungovat tak, že si budete muset stahnout soubor s hrou a do nějakého emulátoru importovat. Bude to složitější, ale hry by snad úplně vymyzet neměli. Stejně jako hry na staré systémy, stačí emulátor Windows 95 a hry si stále zahrajete.
Ali
Jirka, Samozřejmě je jasné, že spousta vývojářů starých her je nebude chtít předělávat a upravovat a bude se muset najít jiná možnost. Naštěstí exisstují jedinci, kteří se publikací Flash her prakticky živí a pro ty je to stejně důležité. Uvedené odkazy jsou 3 emulátory, které by po ukončení Flashe v prohlížečích bylo dobré sledovat. Zatím jsou ve výoji, ale určitě se to cení. https://www.newgrounds.com/flash/player - https://bluemaxima.org/flashpoint/ - https://ruffle.rs/
Jirka
Čím a hlavně jak ho nahradit jsme se nedozvěděli !!!
Samuel
co bude třeba z hrami které běží na flash,ty taky zaniknou nebo jen poběží na jiném softwaru?
Ali
Petře, Hry a programy tvořené na Flash nejde spustit na žádné náhradě, ale munsí se vyvinout pro zmíněný HTML5. Pokud potřebujete i přesto nějakou aplikaci spustit tak jsou tvořeny různé Flash Player Projektory, které jsou samostatné programy ve kterých by měl jít Flash spustit.
Pepa
Nešlo by vyházet ten spam?
Petr
Dobrý den, a co si mám do notebooku staršího, x let, nainstalovat místo Flash_e? Předem děkuji moc za odpověď. Petr L. můj email: LLLoydbar@gmail.com
Štítky
back to top button