Technologie / Programování

Jaký je rozdíl mezi UI a UX ?

Ali
thumbnail

Hledáme “UI Designéra”.. Sháníme “UX specialistu”. Možná už jste si také všimli těchto zkratek. A možná doteď pořádně nevíte, jak je rozdělit. Snad se to během čtení článku více objasní. 

Co si ale představit pod pojmy UI nebo UX designer?

Často vídám analogii připodobněnou k lidskému tělu (také zde). Pokud si představíte grafický produkt jako lidské tělo, tak kosti reprezentují kód, což je struktura. Orgány se dají přirovnat právě UX designu, který stanovuje jak bude produkt pro uživatele použitelný a optimalizovaný. A nakonec UI design reprezentuje vnější vzhled člověka, který se dá přirovnat k vzhledové prezentaci produktu, a jak na uživatele působí.


UX

UX design je více zaměřen na prototypy, wireframy, architekturu webu, analytiku, strategii a chování uživatele. 

Více analyzuje logiku elementů, a jejich pozice pro přehlednější uživatelské prostředí. Například na webové stránce právě UX designer rozhoduje, kam umístit tlačítko, aby bylo pro uživatele co nejpohodlnější na něj kliknout, nebo navrhne rozvržení formuláře, aby nebyl uživatel nijak zmaten, kam co vyplnit. 

Po dokončení mohou UX designéři na web napojit různé analytické nástroje, které jim ukáží například kam uživatel kliká, kterým částem se vyhýbá apod. A to je právě další zdroj dat pro zlepšení UX designu webu.UI

UI se zabývá spíše barvami, vizuálními prvky, animacemi, navržením desingu, typografií a obecně jak na uživatele webová stránka působí. 

Základní kámen UI designu je výstup UX designu. UX design například vyprodukuje wireframy a UI designer na nich poté navrhne design, aby se v na webu uživatel dobře cítil. 


Závěr

Produkt který vypadá hezky na pohled, ale není snadný k použití má dobře navržený UI design, ale má nedostatky v UX. Naopak produkt, který se snadno používá, ale nevypadá vzhledově až tak přívětivě má dobře navržené UX, ale ne až tak doladěný UI design. 

Někdy se zdá, že se UI a UX prolíná. A prakticky ano, občas je mezi nimi tenká čára, a jedno bez druhého by být nemělo. Proto je důležité, aby se tyto dvě dovednosti doplňovali a tím vznikl produkt, který je pro uživatele snadný a přívětivý k použití.

Další zajímavé články
Kvantový počítač - technologie Datová úložiště na bázi DNA
Komentáře (0)
Štítky
back to top button