Internet / Sociální sítě

Jak vznikl #hashtag?

Dušan Marsa
thumbnail

Hashtag je všude. Přemýšleli jste, ale někdy nad tím kde se vzal? Kdo ho vymyslel? A proč se tolik rozšířil?

Když se zamyslíte nad tím, kde se asi poprvé tato značka objevila, tak vás určitě napadne Twitter. To ale není pravda, alespoň ne úplně. 

Úplně poprvé se na internetu tento znak používal k pojmenování skupin a témat v IRC chatu. V té době ale znaku ještě neříkalo “hashtag”, takže to počítat nebudeme.

Pokud tedy pomineme všechny předchozí zmínky této značky a budeme se soustředit přímo na “hashtag”, tak jak je znám, tak opravdu ano, prvně byl použit na Twitteru.První použití hashtagu

První hashtag, s významem který známe, použil Chris Messina. Chris byl inspirován použitím tohoto symbolu právě v IRC chatech, kde byl použit pro rozlišování místností a skupin a chtěl podobné použití zavést i na Twitteru. Chtěl aby na Twitteru byla možnost tvořit komunity.

V roce 2007 sdílel první Tweet, kde se snažil navrhnout použití hashtagů. Bohužel se nápad neuchytil, a ani majitelům Twitteru se to nelíbilo, a tak byl zamítnut.


Chrisův nápad se začal používat až jednoho dne, kdy jeden z jeho přátel sdílel novinky o Kalifornských požárech v roce 2007. Chris mu poradil, aby v příspěvcích používal hashtagy, protože bude pro lidi lehčí novinky dohledat a přispívat do komunity #sandiegofire.

Hashtag se poté začal mírně používat v různých komunitách a také si toho všiml blog WIRED, kde se o tom psal článek, což povědomí ještě rozšířilo. Přibližně po dvou letech přidal Twitter na hashtagy hyperlinkový odkaz a možnost vyhledávání. 


Twitter chtěl zpočátku zakázat ostatním sociálním sítím hashtag používat, alespoň do té doby, než s nimi Chris promluvil a oni použití znaku nakonec povolili. Poté se rozšířil na ostatní platformy a teď ho můžete vidět na všech sociálních sítích, a někdy dokonce i mimo ně. 
Další zajímavé články
Jaký je rozdíl mezi UI a UX ? Edge na úrovni Google Chrome?
Komentáře (0)
Štítky
back to top button