Technologie / Novinky / Webové stránky / Budoucnost

Evoluce webového prostředí, asistenti na webu, nebo umělá inteligence?

Ali
thumbnail

World Wide Web je virtuální prostor využívaný většinou naší planety. Ale i tento webový prostor se musel vyvíjet a někde začínat. Části tohoto vývoje mohou být chápány jako verze, Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0. Ačkoli je vývoj webu označován verzemi, tak nejde o žádné specifikace nebo požadavky. Tento vývoj je čistě o tom, jak vnímáme chování webu a jak využíváme webové služby a stránky.

 

Web 1.0

Web 1.0 je označení pro úplné počátky webu. Jedná se primárně o webové stránky, které obsahují nějaké informace a uživatel si je může zobrazit. Není zde možná žádná interakce, všechny informace na stránky musí zapsat autor webu, a uživatel je omezen pouze ke čtení obsahu. V případě webové stránky nabízející nějaký produkt je zde možnost si produkt zakoupit, ale není možnost na stránky přidávat informace pro ostatní uživatele(recenze, komentáře apod.). Příkladem webů, které se mohou označit jako Web 1.0 jsou převážně informativní weby nebo osobní online vizitky.

Web 2.0

Web 2.0 je další stupeň webového vývoje, který nově umožňuje rozšířené interakce uživatelem. Webové stránky patřící do tého kategorie nabízejí uživateli možnost přidat na stránky obsah nebo komunikovat s ostatními.

Příkladem webu patřících do této kategorie mohou být sociální sítě Facebook, YouTube, Twitter nebo Wikipedia, která také umožňuje uživatelům tvořit obsah. Web 2.0 je postaven okolo uživatelů, majitel stránek/aplikace musí pouze zajistit možnost, aby mohli uživatelé generovat obsah.


Web 3.0

Tento stupeň webu je aktuálně ve vývoji, a tak nelze přesně říci co všechno bude do budoucna obsahovat.

Prozatím se jedná o Web ve kterém stroje (počítače, servery) rozumějí a chápou obsah, a dokáží obsah generovat pomocí strojového učení a umělé inteligence přímo potřebám jednotlivých uživatelů. Kde stroje rozumí, co uživatele zajímá a jaké informace by chtěl vidět a dokáže mu je doručit.

Web kde stroje dokáží rozpoznat místa, lidi, věci a vztahy mezi nimi. Příkladem mohou být osobní asistenti Apple Siri, Google Assistent, Google Cloud AI. Dále bude Web 3.0 pravděpodobně obsahovat decentralizované aplikace postavené na Blockchainu, kde se každý uživatel bude rovným dílem podílet na budování webového obsahu.

 

Závěr

Takové rozdělení je jen označení, ale Web 1.0 a Web 2.0 jsou relativně vymezena a je známo co do nich patří. Web 3.0 je ještě nový a nemá přesně stanovené hranice, ale podle toho co všechno se začíná označovat jako Web 3.0, bude budoucnost webu velice zajímavá.

Další zajímavé články
Jak vám může chatbot pomoci ve vašem podnikání? Kvantový počítač - technologie
Komentáře (1)
itaemidvli
http://slkjfdf.net/ - Ijinivnat <a href="http://slkjfdf.net/">Zecugo</a> czo.oqyt.blog.aliup.cz.vqv.wu http://slkjfdf.net/
Štítky
back to top button