Novinky / Budoucnost

Datová úložiště na bázi DNA

Iveta Megisová
thumbnail

Nová datová úložiště na bázi DNA dokáže uchovat nepředstavitelné množství dat. Vědci pracují na zdokonalení tohoto typu úložiště, ale pro běžné použití vhodné nebude. Deoxyribonukleová kyselina (DNA) uchovává genetické informace většiny živých organismů. Nicméně, vědcům se podařilo do DNA uložit i syntetická data.


Něco o DNA

DNA je součástí většiny živých buněk v lidském těle. Obsahuje biologické informace, jako například barvu očí, barvu vlasů a odstín pleti.Skládá se ze čtyř klíčových složek Adenin (A), Guanin (G), Cytosin (C) a Thymin (T) (AGCT). Tyto složky se formují do trojic a tím se tvoří genetický kód. Zjednodušeně řečeno, čím jsou v technologii jedničky a nuly, tím jsou v genetickém kódu složky A, G, C, T.

Data v DNA jsou na rozdíl od jedniček a nul uložena pomocí řetězců čtyř základních složek. Například řetězec “AGTCATGAT”. Proto první krok k uložení dat do DNA sekvence je přeložení binárních dat do čtyř-složkového řetězce.


Je to efektivní?

DNA nese výhody hlavně v potencionální životnosti a kapacitě. Zdroje uvádějí, že data uložena v DNA by měla být schopna přežít tisíce let. To je od klasických pevných disků, které vydrží přibližně 30 let nepředstavitelný pokrok. Samozřejmě je nutno podotknout, že pro dosažení největší živostnosti by mělo být “uložiště” uchováváno v suchých, chladných a nijak nerušených podmínkách.

Kapacita je další nepředstavitelnou hodnotou. Pouhý gram syntetického DNA je schopno uchovat až stovky petabajtů (PB) dat. Někteří ani netuší, že něco jako petabajt existuje a pro ty uvádím, že 1 PB je 1,000,000 GB.

 

Má to nevýhody?

Jistě by se to neobešlo ani bez nevýhod a hlavní z nich jsou cena a rychlost. Jedná se o novou technologii a tak se cena pohybuje opravdu vysoko, až $3,500 za 1 MB. Nicméně to je u nových technologií pochopitelné a budeme doufat, že cena klesne.

Druhá nevýhoda je zajímavější. Jde o rychlost zápisu a čtení dat. Aktuálně vědcům trvá celé hodiny, než se uloží nebo přečtou data, což zatím dělá tuto technologii nepraktickou. Vědci se ale snaží čas zkrátit, a tak se následující generace možná reálného využití dočká. Vyplatilo by se to hlavně společnostem, které jsou postaveny na uchování dat. Představte si, že by mohlo být celé datacentrum zmenšeno na velikost kostky cukru a ještě by nějaké místo zbylo.V Americe se již objevil startup, který přišel na způsob, jak zabezpečit a uchovat privátní klíče od digitální peněženky v DN, a desítky lidí už za to zaplatili tisíce dolarů.

Je také velmi pravděpodobné, že se v budoucnosti přesuneme na lepší způsob ukládání a uchovávání dat, jelikož už se denně přes internet přesune více dat, než jsme schopni uchovat. DNA úložiště by nám v tom mohlo velmi pomoci. Záleží jen kdy a za jakou cenu.


Další zajímavé články
Evoluce webového prostředí, asistenti na webu, nebo umělá inteligence? Ohebné mobilní telefony - prakticky?
Komentáře (0)
Štítky
back to top button