Technologie / Novinky / Budoucnost

Datová centra v oceánu

Ali
thumbnail

Všichni víme, že potřebujeme pořád více a více místa pro naše data. Stále se staví nová datacentra a přidávají nové servery pro zvětšení úložného místa.

Datacentrum je prakticky továrna na teplo. Jedná se o specializované prostory, ve kterých jsou uchovávány stovky, tisíce, desetitisíce nebo dokonce statisíce serverů. Každý počítač se musí chladit, i ten váš doma. Server je na tom podobně akorát jejich počty a potřeba chlazení jsou mnohonásobně vyšší. Datacentrum musí zajistit, aby servery uchoval chlazené ale teplo, které ze serveru jde, musí někam odvést a to vyžaduje další energii.


Microsoft má také spoustu datacenter a jejich údržba stojí spoustu peněz a energie. Snaží se proto přijít na optimálnější řešení, a tak se rozhodl hodit datacentrum do oceánu.


Projekt Natic

S chlazením pomocí oceánů se již pracuje, ale ne v takovém měřítku v jakém do toho jde Microsoft. Po průzkumu, že okolo 40% lidí na světě žije v okolí 100 kilometrů od pobřeží, se Microsoft rozhodl, že pokud půjde experiment podle plánu tak na nejvíce zalidněná místa u pobřeží postaví tato podmořská datacentra. Bude to úspornější a pro města v okolí bude i rychlejší připojení.Kapsle, ve kterých budou servery, jsou navrženy tak aby co nejvíce využívali okolí a tím šetřili energii a cenu. V hloubce do které mají být ponořeny je teplota vody ideální pro chlazení, a tak není potřeba ji nijak uměle chladit. Navíc není potřeba teplo nikam odvádět a oceán si ho ochladí sám, což přináší další úsporu energie. Spotřeba jedné kapsle je se uvádí na 240KW a plánuje se veškerá potřebná energie “těžit” převážně z větrných a solárních modulů. Kapacita jednoho modulu je 27,6 petabajtu na 864 serverech.

Kapsle by měla být schopna sama fungovat bez nutnosti údržby po dobu 5 let a průměrná životnost by měla být 20 let. Pokud jedné kapsli životnost uplyne, tak se z oceánu vyjme a vymění za novou. Stará se pak rozebere a recykluje pro stavbu nové. Je také možnost hromadné výroby protože se jedná o totožné kapsle. Pokud bude tedy potřeba další kapacita tak se do 90-ti dnů dá sestavit další kapsle, přivést na místo a jednoduše připojit k ostatním. Nemusí se pro to dostavovat žádná budova nebo nové středisko.


Microsoft věří, že je to krok kupředu a že je to přesně to, co teď potřebujeme. Navíc pokud se jeho vize naplní a vše půjde podle plánu, tak se mu to náramně vyplatí hlavně kvůli tomu, že bude moci přestat platit většinu výdajů za energii a to mu pomůže soustředit prostředky výhodnějším směrem.Další zajímavé články
Proč Flash končí, k čemu byl a co ho nahradí? Skládací mobily - nové možnosti webových stránek
Komentáře (0)
Štítky
back to top button