Novinky / Mobily / Internet / Webové stránky / Desing / Budoucnost

Benefity tmavého designu nad světlým aneb. proč je tak oblíbený?

Ali
thumbnail

V poslední době se stal oblíbeným tmavý design webových stránek a hlavně aplikací. Hodně zaběhlých aplikací, které tmavý režim neměli ho nově zřizují a přidávají do svých systémů i techničtí giganti jako Microsoft, Apple a Google.

V první řadě jde určitě o pocit uživatelů. Hlavním cílem všech, kteří vlastní jakýkoliv produkt ,je spokojenost uživatele a pokud se uživatel cítí lépe s tmavým vzhledem, tak se do produktu zapracuje.

Má tmavý vzhled, ale i jiné výhody než jen oblíbenost u uživatelů? Nese nějaké další zdravotní nebo technické benefity?


Zdravotní benefity

Tmavý režim má v tomto směru určité benefity. Pokud jde o zdraví, je řeč určitě o namáhání očí. Více tmavé plochy vyzařuje méně světla, a tím pádem dochází k menšímu namáhání a vysychání očí, ale ne vždy a za každých podmínek.

Podle výzkumů je tmavý text na světlém pozadí lépe vidět a je lépe rozpoznatelný pokud jde o světlé okolí (například ve dne, nebo při plném světle). Oči pak nemají takovou námahu zaostřovat na text, a to přináší také další benefity jako rychlejší čtení, rychlejší porozumění textu, a pro čtenáře to může být naopak pohodlnější než tmavé pozadí.

Tmavý režim naopak dokáže poskytnout lepší podmínky ke čtení v situacích, kde je šero a horší podmínky ke čtení. Například pokud je večer nebo noc a čtete si v posteli než usnete - i přes to, že to není zdravé a může to vést k horšímu spánku, dělá to spousta lidí. V takových podmínkách je tmavý režim výhodou právě proto, že nedochází k takovému namáhání očí, vysychání očí a nedochází k tak velkému narušování spánku.

Tmavý režim také zlepšuje čitelnost textu pro čtenáře s horším zrakem nebo ty, kteří jsou citlivější na příliš jasný display. Například lidem, kteří kvůli jasnému displayi trpí migrénami by určitě mohl pomoci.

 

Technické benefity

Tmavý režim šetří baterii na OLED a AMOLED displayích, ale na starších displayích bohužel ne.

Displaye s technologií OLED nebo AMOLED mohou šetřit energii vypnutím jednotlivých pixelů. Pokud je pixel na displayi černý, tak je vypnutý, ale jen pokud má opravdu černou barvu (#000) a ne například skoro černou (#111).

Podle Googlu lze tímto snížit spotřebu baterie až o 60%. Starší displaye, které stále má většina zařízení toho bohužel využít nemohou a i pixely s černou barvou jsou stále aktivní se stejnou spotřebou.

 

Tmavý režim je výhodný v různých situacích a za různých podmínek a naopak v některých ne. Záleží také jak dlouho u zařízení trávíte a jestli je obsahem převážně text, obrázky nebo videa.

Každý majitel produktu si může tmavý režim implementovat podle sebe a to je asi nejzásadnější věc podle které nelze přesně říci, který je lepší a pro vás pohodlnější.

Na závěr - i přes všechny výhody a nevýhody záleží opravdu hlavně na vaší osobní preferenci a vývojáři by měli uživatelům tuto možnost nabídnout.

Další zajímavé články
Datová úložiště na bázi DNA Přístupný internet zrakově postiženým & SEO optimalizace
Komentáře (0)
Štítky
back to top button